08-687-0609

מה ההבדל בין חברה קבלנית ליזמית?

חברה קבלנית (1)

עבור רובנו, ענף הבנייה הוא עולם מבלבל, מלא במונחים מעורפלים ותהליכים מייגעים שמי יודע מה בכלל המשמעות שלהם. קל מאוד ללכת לאיבוד בין הישויות השונות שלוקחות חלק בתהליך הזה, אז רגע לפני שזה קורה – בואו נפזר את מסך הערפל סביב החברה הקבלנית.

הגדרת החברה הקבלנית

החברה הקבלנית היא חברה שאחראית על שלב הבנייה בפועל. היא זו שמנהלת ומבצעת הלכה למעשה את כל תהליך הבנייה, באמצעות העובדים שהיא מעסיקה בשורותיה וספקי השירותים עימם היא מתקשרת.

אילו שירותים מספקת חברה קבלנית?

כאשר תם ונשלם שלב התכנון של פרויקט הבנייה והתקבלו כל היתרי הבנייה והאישורים הנדרשים, נכנסת חברה קבלנית לתמונה. היא קורת גג אחת שאחראית על כל מה שנוגע לבנייה דה פקטו. היא מנהלת את התהליך בשטח יחד עם כל בעלי המקצוע שעובדים תחתיה, עד להשלמת המבנה או המבנים בפרויקט.

כמו כן, היא גם הכתובת בכל מקרה של בעיה או תקלה שעולה בתהליך הבנייה. החברה נשארת בקשר רציף עם לקוח הקצה וכל שאלה או טענה שעשויה לעלות לאורך הבנייה יופנו לעברה, כאשר זו תספק מענה לכל הצרכים שיתעוררו.

האם יש הבדל בין קבלן לבין חברה קבלנית?

ברמת העיקרון, שניהם עוסקים באותה העבודה – ביצוע הבנייה בפועל. למעשה, ההבדל הגדול והמהותי ביניהם הוא שקבלן הוא אדם אחד, לרוב כזה שמסתובב עם כל הציוד שלו באוטו ועושה עבודות בניה, תיקונים ושיפוצים קטנים יחסית, בעוד שחברה קבלנית היא, כמובן, חברה.  מעסיקה עובדים וקבלנים שונים ומהווה, כאמור, מעין קורת גג לכל הנוגע לתהליך הבנייה בפועל. בנוסף, מכיוון שקבלן הוא בסופו של דבר אדם אחד, גם אם הוא מתקשר עם גורמים נוספים ואף עם קבלני משנה שפועלים תחתיו, ההיקף שלו לעתים מוגבל יותר לעומת חברה, שיכולה לנהל פרויקטים הרבה יותר רחבים, של מבנים גדולים במיוחד ואף שכונות מגורים שלמות.

מה דרוש כדי להיחשב קבלן?

ראשית, על פי חוק, עבודות בנייה בהיקפים או בסוגים מסוימים יכולות להתבצע אך ורק על ידי קבלן רשום – בין אם כאדם בודד ובין אם כחברה.

כדי להיות קבלן רשום, על איש המקצוע להירשם בפנקס הקבלנים, כאשר האופן בו הקבלן נרשם נקבע בהתאם לשנות הניסיון שלו ולסוג העבודות שביצע בפועל. כאשר הקבלן נרשם בפנקס, הוא מקבל סיווג מסוים על פי הקטגוריה המייצגת את הענף שבו הוא עוסק ועל פי הניסיון והוותק שלו, כאשר הסיווג הזה יכול לעלות מדי שנה בהתאם לניסיון שצבר במהלך אותה שנה.

 

למידע נוסף, מומלץ להיכנס אל המאמר שלנו – קבלן ביצוע – כל המידע הנחוץ לבחירת הקבלן שלך

בהצלחה!

מאמרים
נוספים

שמחים להכיר

מלאו פרטים כדי שנוכל לחזור אליכם מהר: