08-687-0609

קניית דירה מקבלן – השלבים העיקריים

ברוב המקרים, כאשר באים לרכוש דירה חדשה, כל מה שרואים זה שרטוטים על נייר או הדמיה ממוחשבת.

מכיוון שתהליך קניית דירה מקבלן הינו תהליך מורכב לכל הדעות, במאמר זה נסקור את השלבים העיקריים אותם יש לעבור ונצביע על הדברים שיש לשים לב אליהם.

שלב ראשון: בחירת הפרויקט והקבלן לקניית הדירה

יש היום הרבה פרויקטים חדשים שניתן לשמוע עליהם בכל מיני דרכים החל מפרסומים שונים, דרך מתווכים, בני משפחה ואפילו כאשר חולפים על פני פרויקט חדש. אחרי שמוצאים כמה פרויקטים שמעניינים אתכם, צריך לפנות לכל אחד מהקבלנים על מנת לקבל ממנו מידע מפורט יותר אודות הפרויקט הספציפי.

כמה בניינים עתידים להיבנות? כמה קומות בכל בניין? איזה סוג וגודל דירות יהיו? מה יהיו כיווני האוויר? גודל החדרים? עד כמה ניתן יהיה לבצע שינויים בדירה? מה אתם מקבלים במסגרת המפרט המוצע לכם על ידי היזן או הקבלן? כמה זמן יקח עד להשלמת הפרויקט ומועד הכניסה לדירה חדשה? מיהו היזם ומיהו הקבלן המבצע? מה אפשר למצוא בסביבה שבו הבניין עתיד להבנות? האם יש בנק מלווה לפרויקט? וכמובן, השאלה שרוב האנשים בדרך כלל מתחילים איתה: מחירי הדירות.

בשלב הזה כדאי לשאול את כל השאלות כדי להבין קודם כל האם הדירה החדשה והסביבה שלה הולכת לענות על הצרכים שלכם ולהתאים לאורח חייכם. כמו כן, זהו המקום לקבל כמה שיותר מידע הרבה לפני שאתם מתחייבים למשהו.

שלב שני: סקירה של הסביבה לפני הקניית דירה 

אמנם המלצנו לשאול גם את הקבלן או היזם לגבי הסביבה, אבל תמיד טוב לבדוק את זה גם בעצמכם, הרי רק אתם יודעים מה הם בדיוק הצרכים שלכם. תעשו סיבוב באזור, גם ברגל וגם ברכב, תבדקו שהגישה נוחה ומהירה לצירי התנועה בהם אתם משתמשים לרוב. במידה וזה רלוונטי וחשוב לכם, מומלץ לבדוק גם את בתי הספר והגנים הנמצאים בסביבה, פארקים או גינות משחק, מרכזים מסחריים וכד'. חשוב גם לבדוק האם מתוכננת בנייה עתידית כלשהי בסביבת בניין המגורים, שעלולה אולי להפריע לאורח חייכם.

שלב שלישי: בדיקת היזם והקבלן

כאשר קונים דירה חדשה מקבלן, צריך לשים לב שבעצם לא תמיד היזם והקבלן הם אותו אחד.

היזם הוא מי שאחראי על התכנון, קבלת היתרים, ליווי בנקאי (אם יש בו צורך), והוא אחראי גם על שיווק ומכירת הדירות, כך שלמעשה מולו אתם סוגרים את עסקת קניית הדירה. חשוב כאן לוודא שמידת החוסן הפיננסי של היזם היא גבוהה (עד כמה שזה ניתן).

הקבלן, או חברת הבניה, הוא מי שמבצע בפועל את בניית הבניין והדירות החדשות. בכל הנוגע אליו, כדאי לבדוק אילו פרויקטים הוא בנה בעבר, האם הבניה היתה איכותית, האם יש עליו המלצות מרוכשי עבר?

שלב רביעי: בדיקת היתר בניה

חשוב שתעשו בדיקה משל עצמכם שאכן היזם והקבלן קיבלו היתר מהרשויות לבנייה. במידה ועדיין לא התקבל ההיתר, יש לבדוק מה מסגרת הזמנים לקבלתו והאם יש לכם את הזכות לבטל את עסקת קניית הדירה מהקבלן או מהיזם לאחר תקופה זו, במידה והיתר הבניה לא התקבל במהלכה.

שלב חמישי: בדיקת משכנתא

לא נרחיב יותר מידי כאן על השלב הזה, אך למעשה עליכם לבצע בדיקה עקרונית במספר בנקים ךמשכנתאות במקביל לגבי גובה המשכנתא שתוכלו לקחת. שימו לב שיש סוגי משכנתא וריביות שונים.

שלב שישי: חתימת חוזה לקניית דירה מקבלן

יש הרבה דברים שצריך לשים אליהם בחוזה, עליהם נפרט במאמר נפרד. אבל באופן כללי נאמר כי זהו השלב בו כדאי שיהיה לכם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן. תמיד אפשר להיעזר בחתימת החוזה אצל העורך דין של הקבלן או היזם, אך יש לזכור שהוא מייצג קודם כל את הלקוח שלו. במידה ותחליטו לשכור את שירותיו של עורך דין אשר ייצג אתכם, עדיין תצטרכו לשלם לעורך הדין של הקבלם או היזם לטובת רישום הדירה שלכם בטאבו, שהוא אחראי לבצע.

שלב שביעי: מסירת הדירה

זהו השלב הסופי למעשה. יש כל מיני דברים שחשוב לבדוק ולשים לב אליהם בקבלת דירה מקבלן, חשמל ומים הם רק הבולטים שבהן. מומלץ מאוד לעבור על כל הדברים הכי קטנים בדירה שאולי ימצאו בהם ליקויים, שכן הקבלן מחוייב לתקן אותם או לפחות לפצות בגינן.

אלו היו 7 השלבים העיקריים בקניית דירה מקבלן. כדי לא להאריך כאן מידי, על חלק מהנושאים נרחיב במאמרים נפרדים.

למידע נוסף, ממליצים לכם להיכנס אל המאמר דירות מקבלן ברחובות.

לקבלת מידע אודות דירות חדשות המוצעות למכירה – לחצו כאן.

בהצלחה!

מאמרים
נוספים

שמחים להכיר

מלאו פרטים כדי שנוכל לחזור אליכם מהר: