יזמות נדל"ן בתקופת הקורונה

יזמות נדל"ן בתקופת הקורונה

הרעיון ביזמות נדל"ן הוא למצוא ולזהות עסקה אטרקטיבית אמיתית, אשר מצריכה השקעה כספית מסוימת מהיזם, שבסופו של דבר תניב לו רווח גבוה הרבה יותר. טווח המכירה והרווח משתנה בין נכס אחד למשנהו,
כאשר מתבצעת המכירה, המטרה הבאה היא להמשיך ולהגדיל את ההון העצמי.

כך, למשל, אם נקרתה בפניכם הזדמנות פז להפוך דירה ישנה אשר בבעלותכם לדירה מרווחת, נוחה וגדולה יותר, זכיתם! כך גם אם אתם עתידים לרכוש נכס להשכרה, שהשכירות החודשית שלו תחזיר את גובה ההחזר
החודשי על רכישת הנכס, ותשאיר לכם עוד קצת רווח. 

מה עושים יזמי הנדל"ן?

ישנם יזמי נדל”ן אשר מתמקדים בבנייה לצורך מכירה. הם תחילה יתמקדו באיתור קרקע במחיר אטרקטיבי ובמיקום טוב, אשר יאפשר להם לבנות עליה לצורך מכירה במחיר גבוה יותר, שיניב להם רווח. 

יש יזמים המעדיפים לרכוש במחיר מאוד נמוך נכס קיים הנמצא במצב פיזי רעוע, על מנת לשפץ אותו ובכך להעלות את ערכו (קוראים לכך ׳השבחת נכס׳), ולמכור אותו מיד לאחר מכן במחיר הרבה יותר גבוה,
מה שישאיר להם אחוז רווח גדול.

וכמובן, ישנה את יזמות הנדל״ן הנפוצה ביותר, גם בקרב אנשים פרטיים ומעמד הביניים: קניית נכס לצורך השקעה, לרוב דירה, כאשר מדובר בקנייה לטווח ארוך, השבחה ותשואה קבועה. הדוגמא הקלאסית לכך היא רכישת דירה והשכרתה תמורת דמי שכירות חודשיים קבועים לאנשים אחרים.

לא משנה באיזה תחום וכיוון הוא בוחר, היזם צריך להכיר את שוק הנדל”ן באזור בו הוא מתמקד, הוא אמור להבין בעולם השיפוצים וצריך גם להבין בתמחור נכסים.

איך באה לידי ביטוי יזמות נדל"ן בתחום המשרדי בימי מגפת הקורונה?

עוד טרום ימי המגפה, גוש דן כבר ׳סבל׳ מעודף שטחי משרדים, שהרי באופן טבעי בנייני משרדים חדשים הינם אטרקטיביים משמעותית לעומת בנייני משרדים ישנים, ששוכרים פוטנציאלים פחות מעוניינים בהם.

עודף ההיצע של המשרדים וההכרח של העבודה מהבית, שהלך והשתרש בקרב חברות רבות במשק הישראלי, גרם לרשויות שונות לקדם את רעיון הסבת שטחי משרדים לשטחי מגורים. כך למשל, בעיר רמת גן הצהיר ראש העיר שהוא שוקל הסבת משרדים במתחם הבורסה לטובת מגורים, רעיון שיכול להיטיב מאוד עם תושבי העיר רמת גן אשר מימשה כמעט לחלוטין את עתודות הבניה שלהֿ, וכמובן יטיב מאוד גם עם יזמי נדל״ן, שיקבלו הזדמנות מחודשת להשקיע בעיר המרכזית והמבוקשת.

גם העיר רעננה רואה את מגמת העבודה מהבית בצורה חיובית, וההצעה שם הייתה להסב שטחי משרדים קיימים לדירות סטודיו.

המועצה הארצית לתכנון ובניה בראשות מרדכי כהן כבר עמוק בעניין, ואישרה את ההצעה לקידום התקנות התומכות בהסבת מבני משרדים מסחר שונים אשר נבנו לפני שנת 2009 למלונות או למעונות סטודנטים.
ההסבה מן הסתם, תיתקל בקשיים תכנוניים, עלויות גבוהות, ובהתנגדות בעלי העסקים השוכנים כיום במבנים. אך לצד זאת, עודף הביקוש למגורים יצטמצם, אזורי התעסוקה יחזרו להיות אטרקטיביים,
שווי הנכסים החדשים של יזמי הנדל״ן יעלה ועסקים שהורגלו לעבוד רק בשעות היום יוכלו להרחיב את שעות הפעילות גם לשעות הערב או הלילה.

ככל הנראה כך תראה המציאות החדשה  שלנו ולכן עלינו להתקדם ולחשוב קצת יותר מ'חוץ לקופסא'.

כתיבת תגובה