08-687-0609

קבלת היתר של בניית בניין – כל השלבים ההכרחיים

השלבים ההכרחיים לקבלת היתר לבניית בניין

 יותר מתמיד, ישראל נמצאת בתנופה של בנייה, במה שקשור בנושא בניית בניין, בנייני מגורים וגם בכל מה שקשור לבנייני משרדים.

החברה המבצעת אמונה על ההוצאה לפועל של הבניין המוגמר, ולכן היא מאגדת תחתיה גורמים שונים העוסקים במלאכה, כמו מנופים ענקיים, מנהלי עבודה, פועלי בניין ועוד, שחוברים יחד כדי להשלים את הפאזל ולהגיע לתוצאה הרצויה.

חשוב לזכור שכל בניית בניין מצריכה קבלת היתרים מהרשויות. מדובר בתהליך מורכב וארוך אל מול וועדות התכנון והבנייה, ייעוץ של גורמי מקצוע כמו מהנדסים, שמאים, ועוד. למעשה, כל יזם המעוניין לבנות בניין מחויב לקבל רישיון מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה ואינו יכול להתחיל במלאכה לפני קבלת היתר בנייה.

אלו הם 4 השלבים ההכרחיים לקבלת היתר של בניית בניין:

  • הגשת בקשה לקבלת מידע מהוועדה המקומית לתכנון ולבנייה – הם יוודאו שהגופים המוסמכים יספקו ליזם או לקבלן את המידע הדרוש לו, כולל אפשרויות ומגבלות תכנון לפי מתאר השטח, תשתיות קיימות או מתוכננות בשטח המסוים.
  • צריך לבדוק שהאזור בו מבקשים לבנות בניין מעוגן בתוכנית המתאר הארצית (תמ"א), בתוכנית לתשתיות לאומיות (תת"ל) ובתוכנית המתאר מחוזית (תמ"מ).
  • הוועדה המקומית היא אמנם הגוף המוסמך למתן היתר בנייה, אך במקרה של סירוב יש אפשרות לגשת לוועדת ערר.
  • אם לא הוצא היתר תוך שנה מהחלטת הוועדה שאישרה את הבקשה, ההחלטה מבוטלת ולא יהיה ניתן להקים את הבניין.

איך נערכים לקראת פרויקט הבנייה?

  • בדיקת זכויות והיתרי הבנייה על הקרקע המבוקשת.
  • אפיון וייעוד הבניין, לאיזה קהל יעד הוא פונה: מגורים, משרדים, מסחר, מלונאות וכו'.
  • לעתים למגרש הבנייה המיועד או לסביבתו יש מאפיינים שונים שצריכים להילקח בחשבון בתכנון הבניין,
    כמו: פסי רכבת, רחובות מסחריים, אוטוסטרדות, שטחים ציבוריים ועוד.
  • האם יש פוטנציאל כלכלי – לפני שהיזם רוכש את הקרקע, הוא תמיד יבדוק פרמטרים שיעידו על שוויה, כמו זכויות הבנייה הקיימות שכבר ציינו, האם הקרקע בבעלות או בחכירה של מנהל מקרקעי ישראל האם בחכירה של הרשות? האם הקרקע כשרה לבנייה והתכניות אושרו?

איפה יכולות להיות טעויות?

במהלך הבנייה יכולים להתרחש אירועים שונים, שלפעמים לא ניתן היה לצפות אותם מראש, ואשר עשויים להוות הוצאה חורגת. כמו כן עלולות לקרות טעויות, כמו למשל: טעות בחישוב עובי קורות אשר עלול לגרום לחוסר במספר המדרגות ואז צריך להגיש תכנית מתוקנת ועצירה חלקית של העבודות.

טעויות אלה בדרך כלל אמורות להימנע מראש על ידי תכנון מקדים מעמיק ונכון, ועם זאת, נהוג לפעמים לצמצם את הנזק מעלויות נוספות וחריגות, על ידי הוספת סעיף בצ"מ לתקציב – בלתי צפוי מראש. בדרך כלל תקציב הבצ"מ הינו בשיעור של 5%-10% מעלויות הבנייה הישירה.

במידה ויש לכם שאלות נוספות, מתלבטים לגבי בחירת קבלן גמר או רוצים להתייעץ, נשמח לעמוד לשירותכם.
צרו איתנו קשר מכאן

בהצלחה!

מאמרים
נוספים

שמחים להכיר

מלאו פרטים כדי שנוכל לחזור אליכם מהר: