08-687-0609

קבלן בניין – מיהו ואיך תדעו לבחור אותו?

קבלן בניין

כל המידע הנחוץ לפרויקט שלך על קבלן בניין

קבלן בניין הוא האיש האמון על עבודת בניית הבית או הדירה שלכם. בנוסף, הוא אחראי על עבודות תשתית שונות. בדרך כלל, הקבלן יהיה קבלן עצמאי המנהל תחתיו מספר מצומצם של פועלים או אחד כזה העומד
בראש חברת בנייה, כאשר ישנן חברות בנייה העוסקת בבנייה בלבד ואילו יש חברות בנייה העוסקות גם ביזמות ובשלבים נוספים של תהליך התכנון והבנייה.

מתחילים פרוייקט בתחום הבנייה? כדאי שתתחשבו לערב קבלן בניין

כאשר אתם ניגשים לפרויקט בתחום הבנייה כדאי שתדעו שעבודה זו דורשת מעורבות של אנשי מקצוע רבים ושונים. קבלן בניין הוא אחד החשובים בהם, ומיד נרחיב על מיהו ומה תפקידו.

פרוייקט בינוי מערב לא מעט תפקידנים: החל מהאדריכל, המהנדס והמודד ועד הפועלים הפשוטים ביותר. עם זאת, למרות שכל אחד מאלה חיוני להצלחת המשימה, אין ספק כי ה"מאסטרו", המנצח על המלאכה כולה, הוא מנהל הפרויקט, שיכול להיות מטעם הקבלן או המפקח החיצוני.

כדי לחסוך לכם את כאב הראש של סנכרון בין לא מעט גורמים, מומלץ שהפרויקט יעשה מול גורם אחד אחראי, שתחתיו נמצאים כל שאר קבלני המשנה והפועלים, ובתנאים המוסכמים על 2 הצדדים באמצעות חוזה בו יסוכמו פרטי השירות המובטחים ללקוח ותנאי התשלום שנקבעו בינו לבין הגורם האחראי.

כדאי לדעת שקיימים סוגים שונים של קבלנים, כל אחד אחראי לתחומו או לשירות שעליו לספק, כמו קבלן אינסטלציה שאחראי על הצנרת, קבלן חשמל וכו׳.

קבלן בניין זוהי הגדרה מאוד רחבה ומייד נפרט לגביה.

אז מי יכול לקרוא לעצמו ׳קבלן בניין׳?

בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון רשומים כל הקבלנים המחזיקים ברישיון מטעמם ונחשבים כקבלן רשום או קבלן מוכר. את האישור מקבלים קבלנים בעלי תעודות מקצועיות מתאימות לתחום העבודה שלהם, ובהתאם לניסיון שצברו.
בפנקס הקבלנים יצויין תחום עיסוק ספציפי (הריסה, שלד, תשתיות וכו'), וכן האם קבלן בניין זה מתמקד בבניית בתים פרטיים, בנייני מגורים או שיפוצים, האם מדובר בחברת ענק הבונה שכונות שלמות, ועוד. זה די דומה להגבלות ולהיתרים הרשומים ברישיון הנהיגה של כל אחד מאיתנו.

רישום בפנקס הקבלנים אינו עניין של מה בכך ותלוי במספר תנאי סף, המשתנים בהתאם לרקע, וותק, עיסוקים קודמים ועוד.

אנחנו יודעים שלקבלנים באופן כללי יש שם לא טוב בלשון המעטה, לפעמים זה גם בגלל אנשים שעובדים ללא ההיתרים, ההסמכות, האישורים והניסיון המתאימים. לכן, בשביל השקט הנפשי, אנחנו ממליצים לכל לקוח לבדוק את הרישום בפנקס הקבלנים לפני כל התקשרות עם קבלן ובייחוד קבלן בניין. נזכיר שעל פי החוק, עבודות מסוגים מסוימים או בהיקף כספי מסוים יכולות להתבצע רק על ידי קבלנים רשומים.

אילו סוגי קבלנים יש?

הזכרנו כבר שקבלן מוגדר לפי תחום פעילותו הספציפי. נסביר כאן בקצרה על כמה מהם:

קבלן שלד – תפקידו הוא בניית החלק ה"גרמי" של הבניין, ללא חלקי הפנים שלו. השלד הוא למעשה החלק הארי של כל בניין, בעל היקף העבודה הגדול ביותר, אך לאו דווקא בעל העלות הגבוהה ביותר במסגרת הפרוייקט.

קבלן הריסה – קבלן כזה יהיה רלוונטי כאשר השטח גדוש ומלא במבנים המיועדים להריסה לפני בנייה מחדש על השטח, וגם כאשר מדובר בקרקע בתולית הזקוקה להתייחסות מיוחדת וליישור במידת הצורך.

קבלן מפתח – קבלן מפתח הוא מעיין הכלאה בין הקבלנים המקצועיים ליזם או מפיק. למעשה קבלן בניין מסוג זה מייצג את שאר בעלי המקצוע בפני הבעלים או היזם, ואחראי על תיאום בין כולם עד לקבלת המבנה המוגמר.

חשוב להבין שקבלן שכזה מספק את כלל השירותים הכרוכים בביצוע, ולעיתים אף את שירותי התכנון (אדריכל, מהנדס ומודד). הוא גם דואג לאישור וייצוג בוועדה האזורית לתכנון ובניה.

קבלן בניין קטן יציע שיפוץ פנימי של דירה או בית, ואילו חברת קבלנות בניין גדולה אחראית על פרויקטים גדולים ומורכבים כמו בניית בניין שלם, שכונה שלמה, או של מבנים בסדר גודל גדול מאוד.

מקובל לראות שבפרויקט בנייה פועלים מספר קבלנים אפילו בו זמנית, לעיתים הם יעבדו כקבלני משנה תחת הקבלן בניין הראשי, כאשר כל אחד אחראי על תחומו. לדוגמה: קבלן הריסות אשר יהרוס מבנה קודם שהיה בשטח,
קבלן עבודות עפר, קבלן חשמל, קבלן אינסטלציה, קבלן שלד ועוד…

כמה משלמים לקבלן בניין?

כאשר מזמינים קבלן לביצוע עבודה מכל סוג, כדאי לדעת שהמחיר משתנה מאוד בהתאם למיקום הגיאוגרפי, הקבלן הספציפי, היקף העבודה והחומרים הדרושים לו לצורך ביצועה.

אנחנו תמיד ממליצים לקחת הצעת מחיר מ-3 קבלנים לפחות, ללכת לראות פרוייקטים של כל אחד מהם וגם לדבר עם הלקוחות של אותם פרוייקטים כדי לשמוע על חוויית העבודה מולם והשירות שהם נותנים.

יש הרבה חשש בקרב אנשים, שקבלנים ׳יעבדו עליהם׳ ולצערינו, החשש הזה לא נוצר סתם. לכן כדאי לוודא לפני החתימה על חוזה שהוא מכיל את כל הסעיפים, כולל תנאי תשלום שמקובלים גם עליכם, לוחות זמנים, מה קורה במקרה של אי עמידה בהם ועוד.

איך תבחרו קבלן בניין? הטיפים לבחירת קבלן בניין

כאשר אנו מדברים על בנייה פרטית, קבלן הבנייה נבחר בהתאם לשיקולים אישיים של היזם, שיקולים העשויים להתבסס על המלצות, ניסיון קודם טוב, היכרות בפועל של עבודות קומות של הקבלן וכדומה…

בבנייה הציבורית, הנעשית על ידי גופים ציבוריים כמו חברות ממשלתיות או רשויות מקומיות, תהליך בחירת הקבלן נעשה על ידי מכרז, שבו קבלנים מורשים בעלי רישיון קבלן בתוקף, מציעים הצעת מחיר ומעמידים בדרך כלל ערבויות בנקאיות מתאימות בהתאם לדרישות ולתנאי המכרז. משרד התמ"ת הוא זה שמפקח על קבלני הבניין.

הקבלנים מסווגים גם לפי תחומים ספציפיים, דוגמת: קבלן עבודות עפר, קבלן פיתוח, קבלן עבודות הנדסיות ועוד.

בפועל, תהליך הבנייה נעשה על ידי אנשי מקצוע באופן הבא:

ישנו יזם שרוכש קרקע בעלת היתרי בניה מסוימים, והוא לרוב זה שימכור לאחר מכן את הדירות או הבתים שיבנו לרוכשים המיועדים. במקרה ומדובר בבנייה אישית, היא כמובן תיעשה על שטח פרטי של בעלי הבית
שעתיד להיבנות.

לאחר קבלת כל ההיתרים, המפרטים את סוג הבניה המותרת – מגורים או מסחר למשל – ואת היקפה, יהיה אדריכל שיתכנן את המבנה, הן את המעטפת והנראות החיצונית שלו, והן את הנראות והחלוקה הפנימית שלו.
קבלן הבניין הוא איש הביצוע, לפחות של החלק החיצוני, מה שנקרא- שלד.

לאורך כל תהליך הבנייה יהיו מהנדסים, שיבצעו את עבודות הפיקוח והליווי ההנדסי של הפרויקט. עם זאת, אין זה סותר שמחובתו של קבלן הבניין לבצע אבטחת איכות ובטיחות על עבודות הבניה. מהנדסי הבניין יחתמו על עבודתם ביומן העבודה של אתר הבניה, יומן הכולל את כלל עבודות הבניה הנעשות על ידי קבלן בניין.

כאשר מדובר בפרויקט הנדסי מורכב, באחריותו של קבלן הבניין להקפיד על הימצאותו התמידית בשטח של מהנדס אזרחי לצורך בקרת איכות מתמשכת.

ענף הבנייה בישראל נמצא בתנופה מתמדת ושיטות בנייה חדשות ומתקדמות מתעדכנות ומיושמות מעת לעת. למרות זאת, ראוי לציין שבמדינת ישראל ענף הקבלנות עדיין נחשב לשמרני לעומת ענף הקבלנות
במדינות המערביות אחרות, כמו גם כי ענף הבניה הירוקה נמצא בצמיחה והתפתחות.

למידע נוסף, ממליצים לכם להיכנס אל המאמר שלנו – דירות מקבלן ברחובות – המאמר השלם

מתבלבלים בין קבלן בניין לקבלן גמר? לחצו כאן 

בהצלחה!

מאמרים
נוספים

שמחים להכיר

מלאו פרטים כדי שנוכל לחזור אליכם מהר: